top of page

PRO MÉDIA

Urban Tree Offset Initiative (UTOI)

 

KONTAKT PRO MÉDIA:

Žaneta Tušerová

tel.: +420 724 381 292
e-mail: media@utoi.cz

PODÍVEJTE SE DO SEKCE

OTÁZKY A ODPOVĚDI

KE STAŽENÍ:

Tisková zpráva Lípa svobody z České Třebové přišla o světové prvenství v boji s uhlíkovou neutralitou

27. dubna 2023

Tisková zpráva Lípa svobody z České Třebové je prvním stromem na světě, který si na svou údržbu bude vydělávat sám

21. dubna 2023

Obrazové podklady ke stažení:

Tisková zpráva: 27.4.2023, Přívrat

Lípa svobody z České Třebové přišla o světové prvenství v boji s uhlíkovou neutralitou

Lípa svobody z České Třebové přišla o světové prvenství v boji s uhlíkovou neutralitou. Dosud neznámý subjekt přinutil vedení města Česká Třebová zaslaným e-mailem k tomu, aby odstoupilo z pilotního projektu, díky kterému mělo získat peníze na její údržbu na dalších pět let. Spolek Urban Tree Offset Initiative z.s., zkráceně (UTOI) z obce Přívrat, který na lípě odstartoval světově unikátní projekt uhlíkových kreditů, nyní podal oficiální žádost na město, aby předalo jméno subjektu, který projekt zhatil.

Několikrát jsme město žádali, aby nám byl přeposlán e-mail, na základě kterého se rozhodli projekt přerušit. Přišla ale pouze informace o tom, že byli osloveni právním subjektem. Co řekl, kdy to řekl, kdo to byl, to nevíme. Od roku 2021 jsme já a můj manžel pracovali na patentu, který má myšlenku navýšení ukládání uhlíku do městských stromů pomocí uhlíkových offsetů ochránit. Patent je podaný, uděláme pilotní projekt a na město přijde e-mail, který projekt zbrzdí,“ říká ředitelka komunikace spolku Urban Tree Offset Initiative z.s., Žaneta Tušerová.

Peníze za uhlíkové kredity neměl přitom městu vyplatit žádný podnikatelský subjekt. První uhlíkové kredity z lípy měl koupit sám spolek Urban Tree Offset Initiative z.s., aby tak pokryl svou uhlíkovou stopu, kterou vytvářel dva roky přípravou na patentu.

„Ta situace je zcela absurdní a jsem velice zvědavá, o jakém důvodu zrušení našeho pilotního projektu se nakonec dozvíme. E-mail způsobil škodu nejen projektu, ale také městu, které peníze nyní nemůže dostat. Projekt budeme dělat jinde. Od roku 2021 připravujete něco, co má pomoci propagaci celé České republiky ve zcela inovativním přístupu v boji s klimatickou změnou. Projekt zaujal již také v Evropě a nyní nás někdo chce cíleně brzdit v naší práci. Spolek Urban Tree Offset Initiative z.s. nebyl založen pro to, aby vydělal miliardy na nesmyslné opulentní večírky. Má jen naše neformální svolení k bezplatnému využívání našeho podaného patentu, který byl vyvinut pro to, aby města získala peníze pro péči o vzrostlé stromy a mohla se o ně lépe starat. Vzrostlé stromy projekt nově využívá, dodatečnou péčí, k navýšení sekvestrace CO2. Když se podíváte na ostatní naše inovativní projekty, které jsme kdy s manželem dělali, je tam ta cesta k tomu, proč jsme dnes tady a proč právě u tohoto projektu, zcela zřejmá. Nejde o náš první patent, vlastníme již patent na zavlažovací vak pro vzrostlé stromy. Nikdy jsme od nikoho nedostali ani korunu, na všechno jsme si vždycky sami vydělali. Nikdy jsme nic nedostali zadarmo a už několikrát jsme se v životě setkali s tím, že nám chtěl naše nápady někdo ukrást nebo se na nich alespoň přiživit,“ dodává ředitelka komunikace spolku Urban Tree Offset Initiative z.s., Žaneta Tušerová s tím, že spolek již pracuje na novém pilotním projektu, který bude brzy představen.

Jak na situaci kolem pozastaveného pilotního projektu reaguje prezident spolku Urban Tree Offset Initiative z.s., Ing. Martin Tušer, který mimo jiné letos vystoupí, spolu s laureátem Nobelovy ceny, prof. Williamem Moomawem na celosvětové konferenci mezinárodní organizace ISA Arbor v americkém Albuquerque s hodinovou přednáškou o nutnosti změny pohledu na stromy ve městech v době klimatické změny?

 

(Odkaz na program konference zde: https://na.eventscloud.com/website/52371/agenda/)

„Vše, co jsme kdy vydělali, jsme dali do patentů, proto se o naše duševní vlastnictví budeme bít. Jen tak zachováme hlavní myšlenku. Chceme odradit všechny chamtivce od parazitování na myšlence, která má hlavně pomáhat městům a ve svém důsledku i jeho obyvatelům,“ říká k celé kauze prezident spolku Urban Tree Offset Initiative z.s., Ing. Martin Tušer.

 

 

Jaká je podnikatelská historie obou zakladatelů spolku Urban Tree Offset Initiative z.s.?

První projekt, kterým byl první multimediální časopis pro maminky, který mluvil ke svým čtenářům, časopis Uzlíček, jsme dělali ze sklepa čtyřpodlažního domu v Roztokách u Prahy. Začal v roce 2005. Projekt byl tak úspěšný, že nás konkurenční časopisy, dle slov naší grafičky, která v jednom z nich pracovala, probíraly denně na poradách. Platili jsme maminkám honoráře za to, že pro časopis psaly samy články a pohádky. Pohádky namlouvali profesionální herci a byly v té době ke stažení v MP3 přímo v časopisu, což bylo revoluční. Začali jsme s monetizací videa a audia ještě dříve než ostatní světové servery. V časopisu se již tehdy spouštěly i TV reklamy nebo videa. Po finanční krizi v roce 2009 inzerenti přešli hlavně na Facebook, a tak jsme byli nuceni v roce 2012 časopis po sedmi letech ukončit. Sedm let jsme ho dělali stále ze sklepa a sedm let jsme dělali hlavu velkým vydavatelským domům. Jeden z nich nás po prvních třech měsících fungování chtěl dokonce koupit, což jsme odmítli. Ukončit časopis Uzlíček bylo těžké, ale když máte jen dva stálé zaměstnance, sebe a manžela, nemusíte nikoho propouštět, proto to bylo snazší.

 

Dalším projektem byla výroba proutěných plotů a vrbových staveb, které jsou k dohledání na www.naplot.cz. Píše se rok 2013 a ze „sklepa“ se stěhujeme do průmyslové zóny bývalé Poldi Kladno, kde po hodinovém kurzu pletení košíků začínáme s pletením proutěných plotů. Na první kamión vrby si po krachu časopisu půjčujeme na nebankovním trhu, a ze dne na den je z nás první a dodnes jediná firma specializující se na pletení proutěných plotů ve velkém. Vyráběli jsme i filmové dekorace pro světová filmová studia. Naše výrobky jsou vidět například v seriálu Britannia.

V zimním období, kdy nám namáčená vrba zamrzá v bazénech, přecházíme k další činnosti, tvorbě živých staveb z vrby a haťování břehů a svahů, viz zde: https://letris.wixsite.com/hatovani/projekty.

Divize proutěných plotů, vrbových staveb a haťování je momentálně na prodej.

Na to navázaly zavlažovací vaky pro nově vysazené stromy, které jsme pro ČR objevili při projíždění Švédskem v roce 2016, www.zavlazovacivaky.cz, následoval náš první patentovaný vynález, sada nástrojů pro závlahu vzrostlých stromů TREEIB www.treeib.com, a dnes jsme u dalšího projektu, na který máme podaný patent, který se týká maximalizace ekosystémových služeb vzrostlých stromů. Informace o projektu založeném na tomto patentu jsou k dohledání na stánkách www.utoi.cz.

 

Tiskové oddělení spolku Urban Tree Offset Initiative z.s.
tel.: 724 381 292

e-mail: media@utoi.cz 

www.utoi.cz, www.utoi.ngo

Tisková zpráva: 21.4.2023, Přívrat

Lípa svobody z České Třebové je prvním stromem na světě, který si na svou údržbu bude vydělávat sám

Lípa svobody v České Třebové se stane prvním stromem na světě, který si na svou péči bude vydělávat sám. Historický strom byl vybrán pro pilotní projekt národního programu spolku Urban Tree Offset Initiative (UTOI), který vyvinul unikátní systém samofinancování pro vzrostlé a senescentní stromy.

Cílem programu spolku je zajistit pro města, obce a další majitele vzrostlých stromů formou nového druhu uhlíkových kreditů finanční zdroje na podporu a péči o vzrostlé a senescentní stromy tak, aby se staly zcela novým dodatečným úložištěm uhlíku. Nově získané finanční zdroje budou využívány výhradně na péči o vybrané stromy, k čemuž budou všichni účastníci projektu smluvně zavázáni. Délka každého projektu bude minimálně 5 let. Po tuto dobu nesmí dojít k pokácení stromu, který bude do projektu zařazen. Výběr vhodných jedinců je proto klíčový. Nové uhlíkové kredity mají za cíl spojit zejména lokální firmy v účinném boji s klimatickou změnou.

Jelikož jde o první uhlíkové kredity tohoto druhu, mají již svého kupce, kterým bude přímo spolek Urban Tree Offset Initiative z.s.  (UTOI), aby tak alespoň symbolicky umazal svou vlastní uhlíkovou stopu, kterou vytvářel od roku 2021 soustavnou prací na přípravách unikátního projektu. Další kredity budou již volně k prodeji pro všechny zájemce.

„Jsme rádi, že se v našem městě našla skupina dobrovolníků s dostatkem odborných znalostí i štědří donátoři, díky kterým bude možné Lípu svobody zachránit. Uhlíkové kredity UTOI jsou jednou z cest, jak získat pro město finance na údržbu tohoto památného stromu. Projekt vítáme a vidíme v něm potenciál. Pokud se tento pilotní projekt osvědčí, můžeme v budoucnu zapojit i další skupiny městských stromů v České Třebové, které budou pro program vhodné. Je to zajímavá myšlenka a jsme rádi, že poprvé dostala prostor právě u nás,“ říká starosta města Zdeněk Řehák.

Výsledkem projektu UTOI by měly být zdravé a vitální vzrostlé stromy ve městech, které budou schopny díky nové péči dodatečně ukládat uhlík, který by bez tohoto podpůrného programu jinak neuložily. Do programu se mohou přihlásit všichni majitelé vzrostlých stromů. Tedy obce, města, správci komunikací, zoologické či botanické zahrady, ale například i golfová hřiště, univerzitní kampusy, školy nebo hřbitovy. Již brzy budou moci velké stromy přihlásit i majitelé lesních porostů. Spolek chce i lesníkům ukázat, že zachování vzrostlého stromu v lese má pro ně význam a přinese jim větší zisk než jeho prodej na palivo.

Program vytvořila a organizuje nevládní organizace Urban Tree Offset Initiative z.s. (UTOI), která celou myšlenku zaštiťuje. „Námi vydávané uhlíkové kredity budou procházet několika stupni kontroly, abychom zamezili opakovanému prodeji uhlíkového kreditu na strom, který již jednou byl do systému zařazen. Každý strom bude v rámci inventarizace zeleně změřen a kvalifikovaným arboristou bude vyhodnoceno, zda je vhodný pro zařazení do programu. Nově vysazené stromy do našeho programu zahrnuty nebudou, jelikož v ukládání uhlíku jsou do svých 25 let značně nevýkonné. V systému máme celkem tři druhy uhlíkového kreditu. Takzvaný C0, což je kredit na uhlík, který je aktuálně v době měření ve stromu uložen a plní tak funkci zajištěného skladiště, dále pak C1, což je uhlík, který bude uložen v průběhu pětiletého období bez jakékoli podpory a pak nejcennější kredit C2. Tento kredit bude vystaven vždy až na konci každého 5letého cyklu. Je to kredit na dodatečně uložený uhlík, který je uložen jen v případě, že se o strom bude město starat nad rámec běžné péče. To znamená, že ho například bude 5x do roka správně zalévat, hnojit, zajistí dodatečný prokořenitelný prostor, provzdušní kořenový systém nebo využije další z řady technologií pro zlepšení růstu stromů. Tyto kroky mohou přispět k dodatečnému uložení uhlíku, který by jinak uložen do stromu nebyl. Proto je tento kredit nejhodnotnější. Změřit ho ale bude možné až na konci období, kdy se vypočte rozdíl mezi očekávaným běžným přírůstkem daného jedince za 5 let a skutečným přírůstkem biomasy. Z rozdílu pak bude vypočten kredit C2, tedy hmotnost dodatečně uloženého uhlíku, který byl uložen jen díky nadstandardní péči o strom,“ vysvětluje k novému druhu uhlíkových kreditů prezident spolku Urban Tree Offset Initiative z.s. (UTOI), Ing. Martin Tušer.

Projekt spolku si klade za cíl využít na maximum potenciál vzrostlých stromů ve městech. Stromy tak budou mnohem lépe produkovat také všechny další ekosystémové služby (pohlcování prachu, hluku, ochlazování, finanční zhodnocení dané lokality atd.). Výsledkem bude dostatek peněz pro město na péči o vzrostlé stromy, které jsou tím nejvýkonnějším nástrojem pro ukládání CO2, který máme. Města sama tak mohou těmito kredity kompenzovat svou uhlíkovou stopu, nebo mohou tyto kredity nakoupit firmy či instituce, které ve městě působí a samy hledají způsob, jak docílit své uhlíkové neutrality. Koupit uhlíkové kredity stromů ve městě a zasadit se tak o jejich péči a zachování ale mohou i sami občané.

„Věříme, že skončí doba, kdy se lidé přivazovali ke stromům na protest proti jejich pokácení. Že se konečně probudíme a pochopíme, že jejich kácením jdeme sami proti sobě. Finanční ohodnocení za jejich zachování vidíme v dnešní době jako jedinou cestu, jak otevřít oči i těm nejzarytějším odpůrcům. Spadané listí, jehličí nebo pyl na autech… to opravdu nejsou důvody k tomu, abychom sáhli po motorové pile. A na co můžeme být opravdu hrdí? Jsme první zemí na světě, která s takovým projektem začala, a jsem si jista, že nás budou ostatní země ještě letos následovat,“ tvrdí ředitelka komunikace spolku Urban Tree Offset Initiative (UTOI), Žaneta Tušerová.

Jde o průlomový projekt, který jako jeden z mála na světě bude skutečně prokazatelně a měřitelně pracovat na dodatečném ukládání uhlíku ve stromech. Je možné ho aplikovat okamžitě po celém světě bez nutnosti obrovských investic, bez nutnosti cokoli bourat nebo stavět. Je to také jediný program uhlíkových kreditů založený na přírodních řešeních, který kombinuje dvě strategie, konzervační a sekvestrační, do jednoho postupu.

„Pro boj s klimatickou změnou využijeme toho, co máme všichni k dispozici, co před námi stálo celé věky, jen jsme si toho nevšimli, protože je to tak prosté a jednoduché,“ dodává prezident spolku Ing. Martin Tušer.

Projekt zaujal již také v Evropě. Spolek Urban Tree Offset Initiative (UTOI) se sídlem v obci Přívrat u České Třebové byl odbornou porotou The Arch nominován mezi 100 projektů z 18 zemí světa pro záchranu planety. Projekt The Arch má za cíl zviditelnit konkrétní řešení zmírňující důsledky klimatické změny i znečišťování životního prostředí. Evropské inovativní projekty vybírala komise sestavená z členů European Business and Innovation Centre Network (EBN).

Seznam 100 evropských řešení, která mezi sebou budou v projektu The Arch nyní soutěžit a v červnu 2023 budou prezentována před Evropským parlamentem, naleznete zde: https://www.the-arch.eu/2023/03/15/100-solutions-pour-accelerer-la-transition-ecologique/

 

Tiskové oddělení spolku Urban Tree Offset Initiative (UTOI)
tel.: 724 381 292
e-mail: media@utoi.cz

www.utoi.cz, www.utoi.ngo

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Odpovědi na otázky, které vás možná v souvislosti s projektem (UTOI) napadnou
Otázky a odpvědi
Kdo si kredity této lípy koupí?

Jelikož jde o první uhlíkové kredity tohoto druhu, mají již svého kupce, kterým se stal přímo spolek Urban Tree Offset Initiative z.s.  (UTOI), aby tak alespoň symbolicky umazal svou vlastní uhlíkovou stopu, kterou vytvářel od roku 2021 soustavnou prací na přípravách unikátního projektu. Další kredity budou již volně k prodeji pro všechny zájemce.

Kolik peněz si lípa svobody v České Třebové díky prodeji kreditů na svou péči vydělala?

Cena kreditů C0 a C1 byla po nutném bezpečnostním ořezu této lípy vypočítána na 8 230 Kč, my jsme se ale rozhodli městu zaplatit za tyto kredity vyšší částku, protože strom bude ještě péči vyžadovat. Celkem tak za kredity spolek Urban Tree Offset Initiative (UTOI) zaplatí 14 941 Kč. Nezdá se to jako velká částka, projekt ale počítá s tím, že budou mít města v kreditním systému UTOI zapojeny všechny vzrostlé stromy, které budou pro projekt vhodné, což jsou stromy od průměru kmene 40 cm.

Když si původní hodnotu kreditů znásobíte tisícovkou stromů podobné velikosti, jste již na 8 230 000 Kč na pětileté období, a to už je mnohem veselejší suma pro údržbu a podporu vitality těchto stromů. Ne každý strom ve městě navíc potřebuje tak rozsáhlý zásah pro své zachování.

Co je kredit C0 a C1?

V systému máme celkem tři druhy uhlíkového kreditu. Takzvaný C0, což je kredit na uhlík, který je aktuálně v době měření ve stromu uložen a plní tak funkci zajištěného skladiště, dále pak C1, což je uhlík, který bude uložen v průběhu pětiletého období bez jakékoli podpory a pak nejcennější kredit C2. Tento kredit bude vystaven vždy až na konci každého 5letého cyklu. Je to kredit na dodatečně uložený uhlík, který je uložen jen v případě, že se o strom bude město starat nad rámec běžné péče. To znamená, že ho například bude 5x do roka správně zalévat, hnojit, zajistí dodatečný prokořenitelný prostor, provzdušní kořenový systém nebo využije další z řady technologií pro zlepšení růstu stromů. Tyto kroky mohou přispět k dodatečnému uložení uhlíku, který by jinak uložen do stromu nebyl. Proto je tento kredit nejhodnotnější. Změřit ho ale bude možné až na konci období, kdy se vypočte rozdíl mezi očekávaným běžným přírůstkem daného jedince za 5 let a skutečným přírůstkem biomasy. Z rozdílu pak bude vypočten kredit C2, tedy hmotnost dodatečně uloženého uhlíku, který byl uložen jen díky nadstandardní péči o strom.

Námi vydávané uhlíkové kredity budou procházet několika stupni kontroly, abychom zamezili opakovanému prodeji uhlíkového kreditu na strom, který již jednou byl do systému zařazen. Každý strom bude v rámci inventarizace zeleně změřen a kvalifikovaným arboristou bude vyhodnoceno, zda je vhodný pro zařazení do programu. Nově vysazené stromy do našeho programu zahrnuty nebudou, jelikož v ukládání uhlíku jsou do svých 25 let značně nevýkonné.

Co když se strom stane v průběhu pětiletého cyklu nebezpečným? Bude ho město moci pokácet?

V případě, že strom poškodí vichřice, uhodí do něj blesk, nebo se stane jiná nečekaná událost, bude to možné, je ale samozřejmě potřeba k tomu udělat nezbytnou fotodokumentaci, aby se zabránilo podvodu. V takovém případě město nebude muset vyplacené kredity vracet, jelikož budou nahrazeny z rezervního fondu, na který projekt pamatuje.

Co je to rezervní fond?

Když se sestavuje kredit na strom, je pamatováno na to, že může přijít vichřice či jiná nenadálá událost a strom poškodit. Aby město či majitel stromu nemusel v takovém případě peníze na strom z prodaného kreditu vracet, je již při jeho sestavení na toto pamatováno. 15% z kreditu tvoří tzv. rezervní fond. Tato část kreditu tedy na začátku období není vpuštěna do prodeje a zůstává v takzvaném rezervním fondu. Po uplynutí pětiletého období, jsou stromy znovu zkontrolovány. Ty, které byly po přírodních katastrofách či například dopravních nehodách zničeny a odstraněny, jsou z rezervního fondu odečteny. Zbylé kredity stromů, které zůstaly zachovány, jsou po pětiletém období vpuštěny do prodeje a začíná další období, do kterého mohou být zařazeny i nové stromy, které ještě před pěti lety nesplňovaly podmínky zařazení do projektu.

Tímto chceme docílit maximální transparentnosti projektu.

Do budoucna chceme vyhradit z části rezervního fondu i tzv. zajišťovací fond, ze kterého by si města mohla vzájemně v kreditech vypomáhat v případě tornáda či jiných velkých přírodních katastrof. Počítáme s tím, že by to bylo zhruba 5 procent z rezervního fondu každého účastníka. I tyto fondy budou ale drženy vždy jen na období pěti let.

A když se město rozhodne, že tam chce stavět a strom tam zkrátka překáží?

Takové stromy by samozřejmě do programu být zařazeny neměly. Pokud se tak opravdu stane, bude muset město vyplacené kredity skutečně vrátit nebo kredity nahradit pomocí jiných stromů ve svém vlastnictví. Proto je velmi důležitý prvotní výběr stromů, které budou do programu zařazeny.

Není už těch uhlíkových kreditů na stromy dost?

Stávající uhlíkové kredity se vždy zaměřovaly jen na zachování lesů nebo výsadbu nových stromů. Tento uhlíkový kredit je převratný v tom, že pracuje se stávajícími vzrostlými stromy ve městech a snaží se jejich podporou o zvýšení jejich vitality a uložení dodatečného uhlíku.

Víme, že uhlíkové kredity nejsou ničím novým. Možná mají pro vás i špatnou pověst. V našem projektu jsou ale kredity až na druhém místě. Základem myšlenky je zlepšení podmínek pro růst stromů, které již máme tak, aby prosperovaly mnohem lépe, než dosud a my jsme byli schopni využít jejich potenciál opravdu na maximum.  Díky této podpoře uloží dodatečný uhlík, který by za normálních podmínek nikdy neuložily. Bonusem navíc je pak zvýšení všech ekosystémových služeb takto podpořeného stromu a snížení nákladů na jeho péči. Ta bude díky vitalitě mnohem snazší.

Jak chcete zajistit lokálnost uhlíkových kreditů? 

Je pro nás důležité, aby firmy, které chtějí kompenzovat svou uhlíkovou stopu, měly možnost nakupovat lokální uhlíkové kredity. Ideálně vytvořené přímo v místě, kde provozují svou činnost. Naše uhlíkové kredity toto umožňují. Jelikož vzrostlé stromy jsou ve všech městech na světě, můžeme takový kredit opravdu vyrobit lokálně a na míru. Investici do uhlíkového kreditu, který je vytvářen na druhé straně zeměkoule, nepovažujeme za logickou, ani za přínosnou pro město, kde firma skutečně svou činnost vyvíjí. V místě sídla firmy jsme schopni zajistit i sekvestraci vyprodukovaného uhlíku, což je pro nás klíčové.

Jak jste přišli na myšlenku použít vzrostlé stromy ve městech pro dodatečnou sekvestraci uhlíku? Jak to, že to nikoho nenapadlo?

Pozorování a kladení jednoduchých, ale správných otázek chytrým lidem, převážně vědecké obci. To je naše cesta k novým myšlenkám a projektům.

V listopadu 2020 vyšla převratná studie, která uváděla, že z 636 520 stromů v lesích Severní Ameriky je průměrně 42% uhlíku uskladněno v 3% stromů, a to těch největších, s největším průměrem kmene*.

Zároveň jsme viděli malé úspěchy nových výsadeb a mrzel nás pohled na uschlé nově vysazené stromy. Položili jsme proto autorům studie jednoduchou otázku:

„Kolik stromů musím vysadit, abych nahradil jeden vzrostlý strom, který bude poražen?“

V roce 2021 tak začala naše spolupráce s prof. Williamem Moomawem, nositelem Nobelovy ceny a jeho kolegou Robertem Leverettem. Čísla, ke kterým jsme se společně dopracovali, byla nečekaně alarmující. K náhradě jednoho velkého stromu je nutné vysadit nejméně 3000 sedmiletých stromů běžně vysazovaných ve městech. Pokud je dřevo spáleno, tak to musí být dvojnásobek. A pokud se započte úmrtnost stromů, snadno jsme na 10 000 stromech jako náhrada za 1 poražený strom. A na to nemáme ve městech, a ani jinde, místo. Proto je nejlogičtější a nejlevnější varianta nechat strom růst. A to není vše. Nezáleží pouze na tom, zda strom stále stojí na místě, ale také na tom, jak rychle roste. Čím rychleji strom roste, tím více ukládá uhlíku a je účinnějším nástrojem pro boj s klimatickou změnou.

Bylo jasné, že je třeba bojovat za zachování každého vzrostlého stromu ve městě. Tehdy se zrodila myšlenka na zlepšení růstu stromů při zachování jejich dlouhodobé perspektivy a vytvoření nového uhlíkového kreditu, který bude sloužit k podpoře jejich péče a zachování v krajině. Zjistili jsme, že jen prosby a demonstrace nestačí. Že musíme skutečně zajistit majitelům vzrostlých stromů finanční prostředky na to, aby se o ně mohli starat lépe a podporovat je v jejich vitalitě. Dosud se investice soustředily hlavně na výsadbu nových stromů a na ty vzrostlé, které jsou pro nás nejcennější, se pamatovalo jen okrajově. Nově vysazený strom ve městě je ale podle studií uhlíkově pozitivní až do svých 25-35 let. To znamená, že výsadbou stromů si z dnešního pohledu spíše škodíme, než pomáháme. Pokud tedy chceme bojovat proti klimatické změně a zasadit se o snížení CO2 v atmosféře, výsadbou nových stromů to opravdu v nejbližších 30ti letech není možné.

 

* Mildrexler David J., Berner Logan T., Law Beverly E., Birdsey Richard A., Moomaw William R. Large Trees Dominate Carbon Storage in Forests East of the Cascade Crest in the United States Pacific Northwest, Frontiers in Forests and Global Change. VOLUME 3. 2020. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/ffgc.2020.594274. DOI=10.3389/ffgc.2020.594274, ISSN=2624-893X.

Může město do programu přihlásit všechny stromy?

Do programu budou přijímány pouze stromy s průměrem kmene od 40 cm. Z výběru tak automaticky vypadávají nově vysazené stromy. Přípustné nebudou ani invazivní dřeviny a stromy ve špatném zdravotním stavu.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? 

Napiště nám prostřednictvím formuláře v patičce stránky a my ji zodpovíme. 

bottom of page